Titokzatos vagy hosszan fennálló, időszakosan kiújuló testi tüneteid vannak? Szeretnéd megfejteni, hogy milyen üzenetet közvetít feléd a betegséged? A betegség áldás is lehet, ami arra tanít, hogy harmóniában élj magaddal és a környezeteddel. Csak szeretettel kell felé fordulni és beszélgetni kell kicsit vele arról, hogy milyen üzenetet közvetít egy-egy testi tünet – állítja Mit üzen a tested? című könyvében Dr. Buda László. A közvetlen hangnemű, közérthető stílusban megírt, ugyanakkor tudományosan igényes, és szakmailag megalapozott munka alapjaiban változtatja meg a betegségről-egészségről alkotott korábbi nézeteket.
Test-lélek, egészség-betegség kapcsolata
Érzéseink, gondolataink, hiedelmeink, rengeteg információt hordoznak és kihatnak a biokémiai folyamatokra is. Ha ezek a lelki folyamatok változnak, változik a test is. Ez tulajdonképpen a szomatodráma módszerének, valamint Dr. Buda László könyvének alapvetése.
A többszörös személyiségzavarban szenvedők példája a szerző szerint igazolja ezt a feltevést. „Miközben az egyik én tudata lehet jobbkezes, míg a másik lehet bal. Az egyik én lehet allergiás, mondjuk a kagylóra, míg a másik én teljesen egészséges, és gond nélkül fogyaszt kagylót. Ugyanaz a test, mégis, ahogy változik a személy én-tudata, én-állapota, vele változik minden más is. Sejtjeink pontosan érzékelik a lelki állapotunkat, annak változásait” – mutat rá az alapvetően integratív, holisztikus megközelítésű könyv, amelyben a szerző:
- ismerteti a test-lélek kapcsolatát az egészség- betegség összefüggésében,
- hangsúlyozza a testhez való viszonyulásunk, kommunikációnk jelentőségét a megbetegedésben és a gyógyulásban,
- hangsúlyozza az öndiagnózis szerepét, segít, annak felállításában, valamint a betegség szimbolikájának megértésében,
- bevezet az öngyógyítás művészetébe,
- konkrét esettanulmányokon keresztül mutatja be a szomatodráma módszerét,
- saját betegségéről, gyógyulásáról is őszintén ír,
- a könyvben ismertetett gyakorlatok használatával saját tapasztalatszerzésre is lehetőség kínál.
Kapcsolat a testünkkel
Kivel és hány évig tartott a leghosszabb kapcsolatod…? – teszi fel a kérdést Dr. Buda László. A szerző szerint
gyakran megfeledkezünk róla, hogy saját magunkkal, saját testünkkel ápoljuk életünk leghosszabb kapcsolatát, saját magunkkal élünk e földön leghosszabb ideig társkapcsolatban. Éppen ezért különösen fontos, hogy testünkkel hogyan bánunk. Ha a testünk valamilyen jelzést küld egy tünet, betegség formájában, akkor érdemes időt szánnunk arra, hogy megfejtsük, mit szeretne üzenni.
Ehhez azonban kell egyfajta nyitottság, ami, dacára annak, hogy a kommunikáció életünk mindennapi része, nem mindenkire jellemző: idegenkedünk a gondolattól, hogy a saját testünkkel, belső világunkkal szóba elegyedjünk. Ráadásul manapság idő sem jut rá, hogy kapcsolatot teremtsünk a testünkkel, nem törődünk vele, természetesnek vesszük, hogy van és szolgál minket.
A baj csak az, hogy ez a testünktől való elidegenedés hozzájárul a betegségek kialakulásához, fennmaradásához – legalábbis ezt állítja Dr. Buda László, aki könyvében az öndiagnózis „receptjét”, annak meghatározásához szükséges meglátásait is megosztja az olvasóval és többek között azt tanácsolja, hogy:
- fogadjuk el jelen állapotunkat – szeretettel forduljunk beteg testrészünk felé, testünk ne az ellenségünk, hanem szövetségesünk legyen a gyógyulásunkban
- alakítsunk ki személyes kapcsolatot a testünkkel, és bátran hívjuk segítségül képzeletünket – tárgyak segítségével személyesítsük meg a beteg testrészeinket, és szóljunk hozzájuk
- felismeréseink kapcsán merjük átélni az érzelmeinket – tegyük fel magunknak a kérdést, mi az uralkodó érzelem bennem, mikor szoktam így érezni
- gondolkodásunk legyen nyitott és rugalmas – kérdezzük meg magunktól, miért az a testrészem beteg, miért pont most jelentkezik, kinek volt hasonló betegsége a családban?
Hogy mindez miért fontos?
A Hiedelem és öndiagnózis jelentősége című fejezetben Dr. Buda László, ismeretet egy kutatást, melyben ő is részt vett. Ennek során számos kérdést tettek fel a vizsgálati személyeknek, abból a célból, hogy megvizsgálják, melyik az a mutató, amely legjobban előre jelzi, hogy a válaszadó személy élni fog-e tíz év múlva. Az utánkövetés eredményei alapján a
legerősebb befolyással a vizsgált személyek jelen és jövőbeni egészségi állapotáról alkotott saját hiedelme bírt – függetlenül az életkortól, szociális helyzettől, aktuális egészségügyi állapottól.
Az a személy a legkompetensebb a diagnózis kérdésében, akié a betegség, hiedelme kulcsfontosságú – mutat rá a szerző.
Egy különös középfülgyulladás esete – példa diagnózisállítására
A könyv további erénye, hogy a vonatkozó kutatási eredmények mellett, érzékletes, konkrét példákkal és esetekkel támasztja alá a kötet előző fejezeteiben megfogalmazott állításait.
Ezek közül az egyik legérdekesebb annak a férfinek az esete, aki lassan elvesztette a hallását, de orvosi okot nem találtak a betegség hátterében, ismeretlen eredetű középfülgyulladásnak diagnosztizálták, a kezelések hatástalanok voltak. Ezzel párhuzamosan költözött hozzá apósa, aki korábban katonatiszt volt és erős, parancsoló hangnemben kommunikált. A beteg visszaemlékezése nyomán kiderült, hogy egyfajta örömöt érzett, mikor egyre kevesebbet hallott apósa parancsoló stílusából. Dr. Buda László féle „diagnózis” felállítására feltehetnénk: mit nem akart meghallani a férfi? Mi az, amitől „begyulladt”? Nem merte apósának elmondani, hogy zavarja, parancsoló erélyes stílusa, ezért inkább önmagát védelmezve a test megteremtette a lehetőséget, hogy mindezt ne kelljen hallania.
Itt megnézheted Dr. Buda László korábbi Hódmezővásárhelyen tartott teljes előadásának felvételét:
Hogyan gyógyítsuk meg magunkat?
A szerző állítása szerint az öngyógyítás két alapelme: a szeretet és a hit. Testünkkel való kapcsolatnak szereteten és elfogadáson kell alapulnia.
Rendkívül nagy segítség, ha el tudjuk hinni, hogy a gyógyulás tényleg megtörténhet. Aki meg van győződve arról, hogy képes felülkerekedni a nehézségeken, annak sokszorosára nő az esélye, hogy ez sikerül – írja Dr. Buda László.
Fontos, hogy higgyük, reális esélyünk van a gyógyulásra, szerető öngondoskodásunk jótékonyan hat a testi folyamatainkra. Egy ilyen szeretetteljes párbeszéd révén vissza tudunk hatni a testi-lelki állapotunkra, ezáltal képesek leszünk gyógyítani magunkat.
A Mit üzen a tested? című könyv mindenképpen alkalmas arra, hogy elgondolkozzunk egy, testünkkel folytatott párbeszéd elindításán, míg ahhoz, hogy közvetlenül találkozhassunk és tapasztalhassunk a testünkkel kapcsolatos folyamatokat, a szomatodráma foglalkozások és csoportok biztosítanak keretet. A szomatodráma játékos formában segít megfejteni rejtélyes betegségünk összefüggését, ráirányítva a figyelmünket arra, hogy annak milyen lelki folyamatok állnak a hátterében.
A legfrissebb budapesti és vidéki szomatordráma programokról itt tájékozódhatsz:
A szerzőről és a szomatodrámáról bővebben is olvashatsz.
Buda László: Mit üzen a tested? – Gyógyító kommunikáció belső világoddal. Kulcslyuk Kiadó.
Kérdésed van? Hozzászólnál?
Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM
You must be logged in to post a comment.