Manapság egyre elfogadottabb szinglinek lenni, nyitott kapcsolatban élni, kitolni a házasság, esetleg az összeköltözés idejét. Amikor pedig ennek a miértjét firtatjuk, kitérő válaszokat, megideologizált elméleteket kaphatunk, mint például, hogy a „férfi nem monogám kapcsolatra hivatott”, vagy „nem kell senkihez alkalmazkodni”. Vajon az általános jellegű magyarázatok mögött milyen tényleges okok húzódhatnak a háttérben? A kötelékfóbiáról beszélgettünk…
bővebben
Komplex traumával párkapcsolatban – Interjú Szirtes Lilivel
Az utóbbi időben egyre többet lehet hallani és olvasni a traumáról: az eddigi hárítás és bagatellizálás helyett kezdünk ezen a téren (is) tudatosabbá válni, és bátrabban szembenézni saját traumáinkkal és a belőlük származó elakadásokkal. A sok információ között azonban könnyen el is veszhetünk – ezért Szirtes Lili tanácsadó szakpszichológus segítségét kértük abban, hogy rendet tudjunk…
bővebben
Hogyan működik a sémakémia? – Interjú Vágyi Petrával, a Sémáink párban című könyv szerzőjével
A sématerápia szóhasználatában a sémák olyan kora gyerekkorban kialakult belső mintázatok, amelyek tudattalanul határozzák meg, miképp tekintünk a világra, és hogyan értelmezzük a minket körülvevő eseményeket. A sématerápia alapfogalmait és összefüggésrendszerét két évvel ezelőtt megjelent, Sémáink fogságban című könyvében foglalta össze Vágyi Petra klinikai szakpszichológus, haladó sématerapeuta, kiképző-jelölt, akivel korábban készítettünk is egy interjút erről…
bővebben
Fájdalomba zárva – Dr. Almási Kittivel a megcsalással való szembenézés nehézségeiről beszélgettünk
A megcsalás gyanújának felmerülésétől annak beigazolódásáig hosszú és fájdalmas út vezethet. Ennek az útnak egy pontján sokan megrekednek, mert a szembenézéstől való félelem eltéríti őket. Ha pedig beigazolódik a gyanú, akkor sem evidens, hogy rögtön megtaláljuk a megfelelő szavakat: a megcsalással együtt járó trauma nem feltétlenül torkollik egy üvöltözős-tányérdobálós nagyjelenetbe. Ahogy szakértőnk fogalmaz, „a szembesülés…
bővebben
„Ha kiégsz, azoktól is elzárkózol, akik egyébként közel állnak hozzád” – Dr. Füredi Júliával beszélgettünk
A kiégés egyre több embert érintő probléma, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet. A Pszichoforyou párkapcsolati kibeszélőjének soron következő részében, Dr. Füredi Júliát kérdezzük a kiégés kapcsolatainkra gyakorolt hatásáról és arról, hogy milyen is volt ezt belülről megtapasztalni. Nálad mikor és hogyan kezdődött az egész folyamat? Vissza tudsz emlékezni rá, mi volt az a pont, amikor…
bővebben
„Sokszor találkoztam olyannal is, aki nem a kapcsolattól fullad meg, hanem önmagától” – Interjú L. Stipkovits Erikával
Manapság egyre több kapcsolat, házasság fut zátonyra, és sokszor hiába kezdünk bele egy új párkapcsolatba, az sem végződik másképp. Párkapcsolati kibeszélőnk visszatérő vendégével, L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológussal a kötődési zavarokról, párkapcsolati nehézségekről és az önismeret fontosságáról beszélgettünk.
Az a bizonyos tiltott gyümölcs – Miért mindig az kell, akit nem kaphatok meg?
Egyszer talán mindannyiunk életében előfordul, hogy olyasvalaki iránt érzünk vonzalmat, aki felé ha lépnénk, és kialakulna a kapcsolat, az egészen biztosan felforgatná mindkettőnk életét. A főnökünk, a legjobb barátunk, családtagunk társa, vagy éppen exe… Mindannyian ebbe a bizonyos „tiltott gyümölcs” kategóriába tartoznak: az ábrándozás csábító lehet, a következmények azonban már kevésbé. De mihez kezdhetünk ezekkel…
bővebben
„Az önismereti munka nem hozza magával automatikusan azt, hogy megtalálod a párod” – Miskei Anikóval a társkeresésről beszélget(t)ünk
“Ha valaki foglalkozik önismerettel, az mindenképpen jó alap a társkereséshez, de nem egyenlő azzal. Attól, hogy megismerjük önmagunkat, nem biztos, hogy a párunkat is megismerjük. A két dolog bár összefügg, de más-más célja van, ebből következően teljesen különböző eszközök és stratégia szükséges hozzá” – vallja Miskei Anikó pszichológus, a Pszichoforyou párkapcsolati kibeszélőjének vendége. Van egy…
bővebben
Lassan elszivárogni a párkapcsolatból – a „slow fade” jelensége
Egy szakítás mindig nehéz – a vele járó fájdalmat és veszteségélményt egyik fél sem kerülheti el. A párkapcsolatok kavalkádjában azonban egyre gyakrabban előfordul az is, hogy – vagy a másikat kímélendő, vagy a döntés nehézsége és következményei elől menekülve – mintegy „elfelejtünk” szakítani, és vagy egyszerűen kámforrá változunk, vagy lassan, a másik tájékoztatása nélkül egyszerűen…
bővebben
Sárkány Kinga: „Teljesen életszerű, ha időről időre elbizonytalanodunk a kapcsolatunkban”
A Pszichoforyou párkapcsolati kibeszélőjének társas magányról szóló részében, akkori vendégünk, Barkász Heléna klinikai szakpszichológus úgy fogalmazott egy kérdésre válaszolva, hogy „amíg nem mondjuk ki, addig a probléma nem létezik”. Vagyis egy-egy elakadás esetén csak akkor tudunk elindulni a megoldás irányába, ha beszélünk az érzéseinkről.
You must be logged in to post a comment.