Amikor először belelapozok James S. Gordon Traumagyógyítás – A remény és a gyógyulás útján című könyvébe, megakad a szemem A traumagyógyító étrend című fejezeten. Az utcára kilépve, majd a villamosra felszállva mohón olvasni kezdem a vonatkozó részeket, ugyanis két hónappal ezelőtt, egészségügyi problémák miatt elég radikálisan megváltoztattam az étkezési szokásaimat. Például nem várom meg, amíg…
bővebben
„A terápián a létezésünk szempontjából lényeges dolgokkal érdemes foglalkozni” – Interjú Limpár Imrével
Az önmagunk felé vezető térkép egyik kiemelt jelentőségű helyszíne a pszichológus vagy terapeuta rendelője. Van, aki messziről elkerüli ezt a „desztinációt”, vannak, akik csak betérnek egy kis időre, de sokan vannak, akik hosszabban elidőznek azon a bizonyos kanapén (ami a valóságban többnyire egy fotel). Honnan lehet tudni, hogy egyáltalán merre van dolgunk, kit és mit…
bővebben
Út a láthatóvá válás felé – Az érzelmi depriváció sémája (2. rész)
Az érzelmi depriváció sémájáról szóló cikk első részében azzal foglalkoztunk, hogy mit jelent ez a séma, hogyan jelenik meg és milyen hatással van annak a személynek az életére, aki ezzel a sémával bír. Az érzelemmegvonás sémáját alapvetően nehéz tudatosítani, mert a gyermekkori érzelmi szükségletek betöltésének hiányáról szól. Az érzések szintjén a magány, az üresség, a…
bővebben
„Mintha teljesen láthatatlan lennék” – Az érzelmi depriváció sémája (1. rész)
„Láthatatlannak érzem magam. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátnőim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán” – kezdte a beszélgetést egy fiatal nő egy szabadtéren tartott pszichológiai műhelyen. Kíváncsi lettem, ki beszél, ezért kinéztem a függőágyamból, de csak a baseball sapkája körvonalát láttam. Vajon milyen…
bővebben
„Bocs, tudod, hogy nem bírom a sírást” – Hová tűnnek az emberek, amikor gyászolunk?
„Úgysem lehet ilyenkor jót mondani” – tárják szét a kezüket legtöbben, amikor szóba kerül az, hogyan lehet segíteni, vagy egyáltalán kapcsolódni egy gyászolóhoz. Ez az a mondat, ami igazolást ad ahhoz, hogy fordítsuk el a tekintetünket, és felmentést az alól, hogy közelebb menjünk egy olyan témához, ami már külső szemlélőként is nehéz érzéseket kelt. A…
bővebben
Félelem, szorongás, pánik – Interjú dr. Belső Nórával legújabb könyve kapcsán
Senki sem szeret félni, mégis az életünkkel együtt jár, hogy időnként megtapasztaljuk ezt az érzést. A pánikbetegséggel küzdők azonban sokkal gyakrabban és jóval intenzívebb formában élik meg ezt az állapotot, ami komoly szenvedést okoz számukra. Dr. Belső Nóra pszichiáter, egészségügyi menedzser specialista, író legújabb, Félelem, szorongás, pánik című könyvében éppen ezt a területet járja körbe….
bővebben
Orvosok, akik nem csak kezelnek: gyógyítanak – A Vakcinainfó csoport szakértőivel beszélgettünk
Információt nyújtanak egészségről, betegségről; szakmailag hiteles, mégis empatikus válaszokkal szolgálnak immár hetvenezer ember kérdéseire. Humorral, szerethetően, és mindezt ingyen, a (kevéske) szabadidejük terhére. Ők a Vakcinainfó – Az orvos válaszol Facebook csoport szakorvosai, akikkel most az Egészségértés Díj közönségszavazásának apropóján beszélgettünk, hiszen ők is a jelöltek között szerepelnek, és azt hiszem, elmondhatjuk: minden elismerést megérdemelnek…
bővebben
„A bőr a lélek tükre” – Interjú Bangó Éva egészségpszichológussal
Kipirul. Húzódik. Ég. Viszket. Fáj. Sokszor bele sem gondolunk, hogy a mindennapok során hányszor és hányféleképpen kommunikál velünk a bőrünk. Ez a kapcsolat pedig különösen fontossá válik, ha valamilyen bőrgyógyászati problémával élünk együtt. A bőr a legnagyobb szervünk, a külvilággal szembeni elsődleges védvonalunk, melynek minden reakciója egy üzenet arról, hogy van ő, és hogy is…
bővebben
Készen állsz rá, hogy találkozz önmagaddal? – L. Stipkovits Erika könyvét ajánljuk
Az emberi lélek működésének módjait ismerhetjük meg L. Stipkovits Erika klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, kiképző pszichoterapeuta legújabb, Közelebb önmagunkhoz című könyvéből, mely nemcsak a leggyakrabban megjelenő nehéz érzéseink lehetséges gyökereit mutatja be, hanem saját eseteinek részletei segítségével a személyes megéléseket is közelebb hozza az olvasóhoz. A tőle megszokott olvasmányos, mégis rendkívül tartalmas és mélyreható ismereteket…
bővebben
„Nem a szorongás okoz kárt bennünk, hanem az, ahogy reagálunk rá” –Interjú Dr. Szondy Mátéval a szorongásról
A hatékony szorongáskezeléshez kínál útmutatót Dr. Szondy Máté klinikai szakpszichológus, mindfulness-oktató, családterapeuta legújabb, Mi lesz, ha…? című könyve. A szorongást hajlamosak vagyunk negatív tényezőnek látni, pedig valójában értünk van: a veszélyhelyzetek elkerülésére, vagy épp leküzdésére figyelmeztet. De mi történik, ha inkább bénító módon hat, és akkor is bekapcsol, amikor nem lenne szükséges? A szorongás kezeléséről…
bővebben
You must be logged in to post a comment.