Ha gyermekkorunkban mérgező szülők mellett nőttünk fel, annak nyomai és káros hatásai még felnőttként is megmutatkozhatnak a velük való kapcsolatban és kommunikációban. Előfordulhat, hogy egy velük zajló konfliktus során megbénulunk, összehúzzuk magunkat, próbálunk láthatatlanná válni, és ha kérdeznek minket, nem bírunk megszólalni. Képtelenek lehetünk nemet mondani, vagy ha mégis megtesszük, hatalmas mértékű szorongás lesz úrrá…
bővebben
Kamaszok és kütyük a családban – Szél Dáviddal beszélgettünk
„Apa, elmegyek aludni, mert fáradt vagyok” – mondta a tizenkét éves nevelt lányom, és bevonult a szobájába. Az apukája elköszönt tőle, behajtotta az ajtót, majd a nappaliba ment. Utána a kamasz elővette a telefont, és chatelni kezdett az osztálytársakkal. Ekkor nyitottam be elköszönni tőle – a kezéből a telefon meg csak úgy röpködött, hirtelen nem…
bővebben
„Szülőként nem az a dolgunk, hogy egy nem létező ideált képviseljünk” – Interjú Kapitány-Fövény Mátéval
A minket körülvevő világnak egyre inkább részei a különféle addikciók. Drogok, videojátékok, pornó, az online világ… Sokgyerekes anyaként nagyon fontos számomra, hogy a gyerekekben is minél korábban tudatosítsuk, hogyan alakulnak ki a függőségek, és hogyan lehet megelőzni őket. Dr. Kapitány-Fövény Mátéval a kamaszokat érintő problémákról, a prevenció szerepéről beszélgettünk, és arról, miért fontos a szülő-gyerek…
bővebben
„Amikor elkezdem értékelni önmagam” – Az ártalmas gyermekkori tapasztalatokkal szembeni védő tényezők
Kétrészes cikksorozatunk első részében az ártalmas gyermekkori tapasztalatok (ennek az angol rövidítése ACE, az adverse childhood experiences-ből) különböző fajtáival és hatásaival foglalkoztunk, valamint azzal, hogy miért olyan nehéz szembenéznünk az ezekkel kapcsolatos élményeinkkel. Korábban már utaltunk arra, hogy a mentális sérülékenység többek közt biológiai alapokon nyugszik, vagyis ha a genetikai hajlam megvan egy mentális problémára, sokkal…
bővebben
Hogyan segíthetem a gyermekemet a válás feldolgozásában? – Interjú Bogár Zsuzsával
A szülők közötti kapcsolat felbomlása minden gyerek számára új helyzetet jelent. Van, aki könnyen elfogadja a megváltozott állapotot, sok gyerek azonban nehéz érzésekkel küzd a válás miatt, ami többféle formában is megmutatkozhat. A legnagyobb segítség ilyenkor az, ha számíthat a szüleire, támaszkodhat rájuk, és érzelmileg is stabil pontnak érezheti a jelenlétüket. Hogyan is válhat érzelmileg…
bővebben
Helyreállítható egy hazugsággal terhelt kapcsolat? – Hajdu Judit Családi titok című könyvét ajánljuk
Egy hirtelen napvilágra került családi titok alapjaiban rendíti meg a bizalmat anya és fia között. Ha ilyesmi kiderülhet, akkor lehet, hogy minden jó, amit eddig közösen megéltek, az is valójában csak hazugság volt? Hajdu Judit Családi titok című könyvében egy kamasz fiú teljes elbizonytalanodását, haragját, lázadását, a családdal való együttműködés elutasítását követhetjük végig. A kötetet…
bővebben
„A társadalmunk kapcsolati szegénysége lelki éhínséget okoz” – Miért nem figyelünk egymásra?
Egy korábbi cikkemben már meséltem nektek arról, mennyire nagy hatással volt rám Oprah Winfrey és Bruce D. Perry Mi történt veled? című könyve. Akkor magát a kötetet ajánlottam (teljes szívvel) nektek, szó esik azonban benne egy olyan témáról, amiről muszáj külön is, és nem lehet eleget írni: a kapcsolati szegénység, azaz a valódi figyelem és…
bővebben
„Mindig újraírhatjuk életünk forgatókönyvét” – A Mi történt veled? című könyvet ajánljuk
A közel három éve tartó mély önismereti munkám során számos könyvbe botlottam az interneten és könyvesboltokban egyaránt. Először mindenfélét megvásároltam, aztán szép lassan kitapasztaltam, melyek azok az önismereti könyvek, amelyek nem felületesek, de még közérthetőek, nem mellesleg valóban hatásosak is. Egy internetes böngészés során jött velem szembe Oprah Winfrey és Dr. Bruce D. Perry könyve,…
bővebben
„Szülők vagyunk, de közben még mindig egy pár” – Interjú Víg Sára gyermekpszichológussal
Manapság virágkorát éli a kötődő vagy válaszkész nevelés, melynek egyik kulcsfontosságú eleme az együttalvás. Ilyenkor a csecsemő, kisgyermek egy ágyban alszik a szülőkkel, a nagyobb testi és lelki kötődés érdekében. De vajon milyen hatással lehet ez a párokra, és hogyan tudjuk emellett az intimitást megőrizni a párkapcsolatunkban? A szeptemberben esedékes párkapcsolati kibeszélő soron következő vendégével,…
bővebben
Túl azon, hogy „a szándék a fontos” – A szülői nyomás kényes művészete című könyvet ajánljuk
Szülői elképzelések, elvárások, szabályok – vajon ez volna a szülői nyomás? Na de mitől lesz ez kényes, és pláne mitől művészet? Talán nem is olyan egyszerű ez az egész szabálykijelölősdi és elvárásosdi, mint ahogy azt gondolnánk – vagy ahogy a kéretlen tanácsosztók néha az orrunkra kötik… A szülői nyomás kényes művészete című könyv segít…
bővebben
You must be logged in to post a comment.