A legtöbb ember kiegyensúlyozott szexuális életre vágyik. Olyasmire, mint amit az érzéki filmjelenetekben láthatunk. Bár az előre megkomponált képkockák harmóniája jórészt illúzió, egyáltalán nem lehetetlen, hogy a valóságban is megéljük ezt az összhangot, és a külvilágot kizárva, csak az érintés élményére, a testi-lelki kapcsolódásra, az „itt és most”-ra figyeljünk. Ez azonban manapság egyáltalán nem egyszerű feladat, hiszen nagyon sok olyan tényező van jelen az életünkben, ami megnehezíti, nem ritkán ellehetetleníti a minőségi együttléteket.
Az állandó stressz, a folyamatos agyalás és a minket bombázó információk egyik legjobb ellenszere a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét állapota – az az állapot, amikor az agyunkat tudatosan irányítjuk a jelenben minket érő impulzusokra, illetve az impulzusok testünkre gyakorolt hatására.
A jó szex alapvető feltétele, hogy ezt az állapotot megtanuljuk átemelni az együttlétekbe, jelen legyünk, bevonódjunk, a külvilág ingereinek kizárásával megszűnjön minden más, csak a pillanatban tartózkodjunk.
Vegyünk egy példát!
Ha kint fekszünk a napon és a gondolatainkat az tölti ki, hogy milyen fárasztó hetünk volt, akkor nem érezzük, és nem élvezzük a napsugár meleg simogatását, a szellő lágy érintését. Valószínűleg az sem tudatosul bennünk, hogy libabőrösek leszünk, vagy esetleg a megpirult bőrünk sajog. Ilyenkor a gondolataink messzire repítenek a valóságtól, és a bennünk megszületett érzéseket is ezek a gondolatok váltják ki.
A mindfulness nem más, mint a figyelmünk tudatos irányítása arra, amit éppen teszünk. A lényege, hogy gondolatainkat nem hagyjuk elkalandozni sem a múltban (mi is történt két héttel ezelőtt), sem a jövőben (milyen feladataink lesznek az elkövetkező időszakban), hanem az „itt és most”-ban tartózkodunk. Így a teljes valónkkal jelen tudunk lenni a pillanatban, nyitottan, ítélkezésmentesen és elfogadóan.
„Akik gyakrabban élik meg a tudatos jelenlétet, elégedettebbek az életükkel, magasabb az önbecsülésük, valamint sokkal elfogadóbbak önmagukkal és másokkal szemben” – vallja Szondy Máté, pszichológus, családterapeuta a téma szakértője.
Ebből a megállapításból az is következik, hogy a tudatosan a jelenben élő emberek egy olyan technikát tartanak a kezükben, ami a szexuális életre is pozitív hatással van.
Szorongás nélkül, élvezettel
Vannak párok, akiknél a szex nehezen működik, pedig a szexuális viselkedés alapvetően ösztönös, hiszen az evolúció során mindig a szaporodást szolgáló adaptív viselkedésforma volt. Ha nem gátolnánk le ezt az ösztönösséget, akkor szorongás nélkül, élvezettel lennénk képesek átélni a szexualitás élményét.
Ehelyett a ma embere szex közben másról gondolkozik, és ezek a szeretkezés közben felbukkanó zavaró gondolatok akadályozzák a szexuális inger kialakulását.
Ha ugyanis nem a minket érő szexuális érintésekre figyelünk, akkor nem teremtjük meg azt a szexuális erőteret, ami lehetővé teszi a bevonódást, a másikkal való kapcsolódást a jelenben. Így a szexben nem tapasztalhatjuk meg a szenvedélyt, a párunkkal megélt szeretkezés nem tud élménnyé válni.
Egy idő után pedig eljuthatunk oda, hogy amit nem élvezünk, azt nem fogjuk csinálni. Pedig a boldogsághoz sokszor tényleg csak arra lenne szükség, hogy a figyelmünket az éppen minket érő szexuális impulzusokra fókuszáljuk.
Értem, de mi van akkor, ha ez nem sikerül?
Ilyenkor az történik, hogy a minket érő szexuális impulzusokat érzékeljük ugyan az érzékszerveinkkel, de mégsem áll össze a komplex tapasztalati élmény, ami szexuális ingerként funkcionálna.
Például, ha egy szexuális együttlét elején a két ember cirógatja egymást, de a figyelmük másfelé kalandozik, akkor ennek az lesz a következménye, mintha egymáshoz sem értek volna.
Ahhoz, hogy az érintés, az illatok, vagy a látvány, netán a hangok kiváltsák a szexuális reakciókat és impulzusként funkcionáljanak, szükséges, hogy az érzékszerveink által begyűjtött információkat ingerületté alakítsuk. Ez egy érzékelési folyamatból és egy észlelési folyamatból áll.
Az érzékelés során az érzékszerveink a receptorok segítségével begyűjtik az ingereket, majd ezeket a feldolgozás során ingerületekké alakítják át. Ezt követően az észlelés pedig már egy magasabb szintű folyamat, aminek során az ingerületet tudatosítjuk és integráljuk. Ennek a hatását akkor tudjuk megtapasztalni a szexben, amikor létrejön a szexuális izgalom és ennek a testi válaszai, pl. nőknél a lubrikáció (nedvesedés), a férfiaknál a merevedés.
A szexhez szükség van nemi hormonok megfelelő arányára, de ha stresszelünk, akkor a stressz hormonok termelődése válik aktívabbá a nemi hormonokkal szemben.
Ösztönös reakció
Ez az ösztönös reakció az állatoknál is megfigyelhető: amikor egy állat támadástól tart, akkor nem párzik. Gyorsan ürít, hogy könnyebb legyen a testsúlya, majd elfut, mert a félelem érzése a túlélést jelenti a számára. Hasonlóan működik az embernél is
Amikor fenyegetettséget érzünk, stresszelünk, akkor cirógathat és csókolhat a párunk, a szexuális válaszreakciók nem tudnak létrejönni, hiszen ilyenkor stressz hormonokat termel a szervezetünk, nem nemi hormonokat. Ilyenkor a testünk nem áll készen a szexre. A férfiaknál nem jön létre a merevedés, és a nők sem jutnak el az orgazmusig.
Tehát a minőségi szexuális együttlét kulcsa, hogy a jelenben legyünk és hagyjuk, hogy a minket érő ingerek hassanak ránk.
Viszont ha szex közben a jelenlét helyett az elmaradt vasaláson gondolkozunk, vagy a holnapi meeting tesz feszültté minket, akkor hiába próbál a párunk izgatni minket, a szexuális ingerületek észlelése nem történik meg. Ehelyett még feszültebbé és stresszesebbé válunk a gondolataink hatására, nem vonódunk be, így nem éljük át a szeretkezés minden pillanatát, ami miatt az orgazmus sem tud létrejönni, hiszen a szex nem tud szenvedélyessé válni. Nem jutunk el a magas izgalmi fázisba, ami az orgazmus előszobája.
Az ember szexuális testtájéka nagyon őszinte. Általánosságban elmondható, hogy a férfiaknál a merevedés, a nőknél pedig a hüvely nedvesedése akkor következik be, ha az adott pillanatban képes az őt érő szexuális ingerekre fókuszálni, tehát ha képes átélni a szexuális együttlét minden pillanatát,
Amikor a férfi klienseim merevedési zavarra panaszkodnak, akkor az esetek nagy többségében ennek hátterében egy negatív spirál áll, ami általában úgy kezdődik, hogy hazajön a férfi stresszesen egy nehéz nap után, feszült állapotban. Éppen ezért a párjával való szeretkezés közben nem tud ellazulni, mert nem képes a pillanatra fókuszálni, hiszen a benti problémák foglalkoztatják. Hiába is cirógatja őt érzékien a szexi párja, mivel a férfi nem a jelenben tartózkodik, hanem a múltban járnak a gondolatai, nem tudja megélni az „itt és most”-ot. Ennek az a következménye, hogy a zavaró gondolatok és a stressz hormonok hatására a hímvessző elveszíti a merevedését. A legközelebbi alkalommal pedig már a kudarctól való félelem lesz úrrá a szexuális helyzetben. A férfi ilyenkor attól szorong, hogy mi lesz, ha ma is merevedési zavara lesz? Ez a gondolat meghiúsítja azt, hogy a jelen pillanat erotikus ingereit átélje, hiszen az előző napok kudarcos szexuális tapasztalata uralja a pillanatot.
Merre van a kiút a negatív spirálból?
Először is tudomásul kell venni, hogy a ma embere rengeteg stressznek van kitéve a mindennapi rohanó életvitele miatt, és ennek a stressznek egy jelentős mennyiségét nem lehet elkerülni – amit tenni tudunk az az, hogy megtanuljuk kezelni.
Ez azért is létkérdés, mert a sok stressz a saját szervezetünk mellett a párkapcsolatokat és a szexuális életünket is gyilkolja.
A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlása lehetővé teszi, hogy a szex egy flow élmény lehessen, ami hozzásegít ahhoz, hogy a zavaró gondolatokat és a külvilág ingereit felcseréljük az adott pillanatban minket érő szexuális hatások pozitív, ítélkezésmentes, elfogadó élményére.
Ahhoz, hogy ez sikerüljön, a tudatos jelenlét technikájának gyakorlását érdemes a szexuális életünkbe is átemelni.
Mégis hogyan? Avagy néhány praktikus gyakorlat
- Lélegezz hasba, hogy élettel és energiával telivé váljanak a hasi régió szervei, köztük a szexualitásban részt vevő szervek is. Figyeld meg, mit érzel az alhasadban és a nemi szervedben, miközben kizárod a külvilág zajait és a belső zavaró gondolatokat!
- A zavaró tényezők minimalizálása: együttlét alatt kapcsold ki a televíziót, számítógépet és a telefonodat is.
- Fókuszálj a másikra! Figyeld meg az apró részleteket, a bársonyos redőket, a test ívét, érintsd meg és éld át az érintés örömét!
- Törekedj arra, hogy ne folytass párbeszédet magaddal, csakis az élményre figyelj! Engedd áramolni magadban a szexuális élményt! Megengedően vedd tudomásul, majd engedd el a zavaró gondolatokat!
- Engedd el az elvárásaidat! Nem kell, hogy a szex tökéletes legyen. A pillanat élvezete és az, ha azon tartod a fókuszt, csökkenti az esélyét annak, hogy az együttlét görcsössé váljon.
- Ne legyenek elvárásaid az orgazmussal kapcsolatban sem! Légy elfogadó önmagaddal! Az orgazmus akkor születik meg, ha képes vagy élvezni a szexuális együttlét pillanatait, ha kritizálás helyett bevonódsz.
- Kapcsolódj a testedhez, szeresd azt! A kontroll megtartása helyett élvezd az erotikus egyesülést! Bízz magadban és a másikban is!
Sokszor írtunk már arról, hogy a mindfulness a hétköznapokban is sokat segít a stressz kezelésben és abban, hogy át- és megéljük a jelen pillanatot. De talán kevés annyira intenzív, jelenléttel teli pillanat van, mint egy szexuális gyönyör. Osho szavaival:
„Az orgazmus az egész test bevonódása: az elme, a test, a lélek, együtt, vibrálsz, az egész lény vibrál, a lábujjaktól a fejig, és nincs többé irányításodban, nem tudom, ki vagy, olyan, mint egy őrület…olyan, mint a meditáció…”
Sok szexuális probléma – például férfiaknál a merevedési zavar, a nőknél a lubrikáció vagy az orgazmus hiánya – esetén a megoldás első lépése lehet a tudatos jelenlét gyakorlása és alkalmazása.
Fotó forrás: itt, itt, itt és itt
Kérdésed van? Hozzászólnál?
Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM
You must be logged in to post a comment.