Veled is előfordult már, hogy úgy érezted, mire minden otthoni és munkahelyi „muszáj” feladatoddal végzel, egy perc szabadon eltölthető időd sem marad saját magadra? Igazad volt.
Adam Alter, a New York-i Egyetem pszichológusa érdekes adatokról számolt be a 2017-es TED konferencián. Alter egy látványos grafikont készített arról, hogyan változtak meg az emberek időtöltési szokásai az elmúlt tíz évben.
Az adatokat Alter az amerikai Munkaügyi Hivatal statisztikái, valamint a Moment nevű applikáció segítségével gyűjtötte össze, ami egy okostelefon-használatot figyelő alkalmazás.
Ahogyan az ábrán is jól látszik, a munka és az alvás átlagosan kétharmadát teszi ki egy ember napjának. Ez az elmúlt tíz évben sem változott, csakúgy, mint a túléléshez szükséges tevékenységekre (mint például az evés vagy a tisztálkodás) szánt idő mennyisége.
Az igazán drámai átalakulás a napunk azon részében következett be, amikor a „szabad” időnket töltjük, azt a néhány órát, amit valóban magunkra fordíthatunk. Ennek a rövid időszaknak a legnagyobb részét ugyanis napjainkban valamilyen kijelzőre (okostelefon, számítógép, tablet) tapadva töltjük.
Ha megnézzük a grafikonon a pirossal jelzett sávot, jól láthatjuk, hogy amíg 2007-ben legfeljebb naponta néhány percet szántunk a digitális eszközökre, 2015-re ez jelentősen megnőtt, annyira, hogy az arány mára teljesen a visszájára fordult.
„Mindössze az a vékony kis sárga szeletke az a szakasza a napunknak, amikor igazán önmagunk lehetünk, és a számunkra fontos dolgokkal foglalkozhatunk.” – foglalja össze Adam Alter.
Kutatásának eredményei alapján Alter arra bátorít mindenkit, gondoljuk át a digitális eszközeinkhez fűződő viszonyunkat. Alter szerint amellett, hogy a technológia segítségével ma már bármilyen távolságot áthidalhatunk, bármikor beszélhetünk bárkivel, akár egy külföldön tartózkodó családtagunkkal is,
a túl sok online eltöltött idő hosszú távon magányosabbá tehet minket, és elterelheti a figyelmünket az igazán fontos dolgokról.
Azt javasolja, törekedjünk egy egészséges egyensúly felépítésére: tartsunk digitális detoxot, szabályozzuk a közösségi média használatát, vagy egyáltalán, gondoljuk át, valóban szükségünk van-e ennyiféle digitális eszközre. Ahogyan az író, Annie Dillard mondta: „Ahogy egy napunkat éljük, úgy éljük az életünket is.” Érdemes hát bölcsen megválasztani, mire szánunk időt.
Via BusinessInsider
Kérdésed van? Hozzászólnál?
Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM