A szégyen abból meríti erejét, hogy kimondhatatlan. Lebénítja az ember testét és lelkét egyaránt. Olyan, mint egy nehéz kabát, ami nem engedi, hogy levegyük magunkról, de nem engedi azt sem, hogy megmutathassuk valódi énünket. Pedig senki sem a szégyen érzésével jön a világra. De akkor honnan jön ez az érzés, hogyan tanuljuk meg szégyellni magunkat?
Milyen tényezők – otthonról hozott mondatok, családi titkok – munkálódhatnak, dolgozhatnak bennünk akár generációkon át? Hogyan tegyünk különbséget a toxikus szégyen és az „egészséges” bűntudat között? Ha pedig sikerül felismernünk, hogy a szégyennel van dolgunk, akkor hogyan tovább?
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseken keresztül próbáltunk eligazodni állandó szerzőnk, Brunner Zsanett Anna pszichológus társaságában. Ha érdekelnek a válaszok, hallgassatok ránk!
Az adásban említettük:
A 20 önismereti kérdés és válasz című könyv
További, a szégyen témáját érintő cikkek:
„Bűntudatuk van, amiért élnek” – Így örökítődik tovább a sötét családi titkok szégyene
Készítette: Herendi Kata és Szabó Eszter Judit
Vendég: Brunner Zsanett Anna
Utómunka: Molnár Dénes
Kérdésed van? Hozzászólnál?
Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM