Miért és hova tűnik el a vágy a párkapcsolatokból?

Szerző: | 2017. 10. 09. | Én&Te | Olvasási idő: 11 perc

Sok pár életében megfigyelhető, hogy a szexualitás rövid idő alatt kikopik a hétköznapokból, így a kapcsolat egy biztonságos, meleg, bolyhos rózsaszínű tundrabugyihoz kezd el hasonlítani – ami ugye nagyon kényelmes, viszont egyáltalán nem szexi. Minél tovább áll fenn ez az állapot, annál frusztrálóbbá válik, és annál több időt vesz igénybe a harmonikus szexuális élet visszaállítása. Vajon hova és miért tűnik el a vágy a kapcsolatokból?

A „dead bedroom”, vagyis a „halott hálószobák” jelenség kapcsán olyan párokról beszélünk, akik együtt élnek ugyan, de a kapcsolatukból eltűnik, vagy eltűnt a szexuális élet.

Mielőtt rátérnénk arra, hogy milyen okok vezethetnek a szexuális étvágy csökkenéséhez, nézzük meg, melyek egy hosszú távú kapcsolatban a kiegyensúlyozott szexuális élet legfontosabb feltételei.

Mindenekelőtt kell két ember, akik szeretik egymást. Kell, hogy mindkét embernek a nemi hormon szintje, valamint a hormonok aránya megfelelő legyen, ami előfeltétele a szexuális vágynak. Szükség van még a kapcsolaton belüli szexuális energiákra, szexuális fantáziára és szexuális impulzusokra is, amit képesek vagyunk a párunkkal egymás között működtetni.

Mit értek ez alatt pontosan? Tulajdonképpen ez egyfajta „húzd meg, ereszd meg!” női-férfi játék, a csábítás és hódítás, valamint a kapcsolaton belüli szenvedélyes kisajátítási igény, amit sokan a „bocs, hogy élek”, vagy a „mindig úgy csinálom, ahogy neked jó!”  hozzáállással helyettesítenek.

Például ha én moziba szeretnék menni, a párom viszont focimeccsre, akkor ki tudom mondani neki, hogy nincs kedvem a meccshez, menjen egyedül. Érzelmileg elég felnőtt vagyok, ezért nem félek attól, hogy nem leszek számára szerethető.  „Távolságot” teremtek kettőnk között, ami által a párom megláthat és megkívánhat engem. Gyakorlatilag határt tartok és képviselem önmagam. Egyfajta autonómiáról beszélek, ami a párkapcsolat elején létrejövő szimbiózis után a differenciálódással érhető el, méghozzá az által, hogy képes vagyok az egyéni igényeimnek is teret adni, és képviselem önmagam. Ekkor teremtem meg annak a feltételét, hogy vonzónak láthasson a másik, és szexuálisan is megkívánhasson.

Kényelmes, de nem szexi

Ha ezen feltételek valamelyike tartósan hiányzik, akkor nagy esély van arra, hogy a szexuális vonzalom helyett testvéri érzésekkel telítődjön a kapcsolatunk. Ez megtévesztő helyzet, hiszen ezekben a kapcsolatokban két nagyon fontos szükségletünket – a kötődést és intimitást is megélhetjük – csak éppen a szexuális energiák hiányoznak. Szeretjük a másikat, de nincs jelen a szenvedély, az önző kisajátítási igény. A bensőséges puhaságban gyakran előfordul, hogy a másikat a saját én-részünkként definiáljuk, hiszen az ilyen jellegű kapcsolatokban legtöbbször a két ember szimbiózisban (énhatárok nélküli állapotban) működik. Párkapcsolati szempontból pedig egy idő után robban a bomba.

Sok esetben évek telnek el, mire a párok félve és óvatosan megfogalmazzák a problémát. Ez egyértelműen nehéz számukra, hiszen felszabadultan beszélni a szexuális igényekről nem könnyű.

Már két éve, hogy minden este forgolódom az ágyban filmnézés után. Olyan, mintha a barátom feküdne mellettem, pedig ő a FÉRFI az életemben. Ha igazán jól működne a kapcsolatunk, akkor levakarni sem lehetne őt rólam. Persze jó ez az intimitással és melegséggel teli összebújás, de a falat kaparom, annyira hiányzik a szex. Szenvedélyes ölelésre, önfeledt, agyament szexre és élvezetre vágyom. Egy olyan intenzív kapcsolódásra, ahol megélhetem azt, hogy nő vagyok, aki kell a párjának. Bár nagyon szeretjük egymást, mégis azt érzem, ez így tarthatatlan. Ahhoz gyűjtöm az erőt, hogy elmondjam Tominak.” – meséli Dóri.

Sok oka lehet annak, hogy eltűnik a szex a párkapcsolatból

1. Egyéni szexuális problémák. Ilyen lehet például a férfiaknál a korai magömlés, ami azt jelenti, hogy behatolástól számítva 0-5 percen belül ejakulálnak. A nők esetében az orgazmusképtelenség, ami miatt szégyellik és értéktelennek érezhetik magukat. Mivel kudarcélményt senki nem gyűjt a szexben, inkább nem szeretkeznek. Ilyenkor érdemes szexuálpszichológus segítségét kérni, mert ha az egyéni problémák rendeződnek, akkor a szexuális viselkedés is változik.

2. Egyéni önértékelési problémák. A csökkent önértékelés származhat a neveltetésből, hiszen ha gyermekként nem fogadtak el minket a szüleink, esetleg nem kaptunk pozitív visszajelzéseket, akkor nagyon erős negatív tartalmú lenyomat marad bennünk. Ezek után nehéz elhinni önmagunkról, hogy szerethetőek és értékesek vagyunk. Hogyan tudnánk jó érzéssel odaadni magunkat a párunknak?

3. Szexuális kommunikáció hiánya. Ha a pár két tagja nem tudja egymás között megosztani azt, ami számukra izgató, akkor szokványossá és unalmassá válhat a szex. Sokszor fordul elő, hogy a pornó lesz az a felület, ahol megélhetik a vágyaikat, ami különösen jellemző a fiatalok esetében. A való életben pedig marad a bújás, és a meleg, de szex nélküli kapcsolat.

4. Pornófüggőség. Inkább a férfiakra jellemző, hogy a túlzott pornófogyasztás hatására a dopaminszint megemelkedik, így kialakulhat a függőség. Ennek eredményeképpen a hús-vér partner már nem elég intenzív szexuális inger számukra az online felületről zúduló szexuális ingertömeggel szemben. Ilyenkor nem értik a férfiak, miért nem kívánják a párjukat, annak ellenére, hogy az érzelmek megvannak.

5. „Nálunk soha nincs vita” kapcsolatok. Ha egy kapcsolatban nincsenek meg a női és férfi energiák, mert a pár két tagja nem tudja megélni a női és férfi szexuális szerepeket, akkor egy egérút lehet a biztonságos melegség. Ezzel a szexualitás hiányából fakadó, lelkük mélyén szunnyadó aggályokat csillapítják. Nem vesznek össze, nem konfrontálódnak, csak szép csendesen és békésen éldegélnek egymás mellett szexuális energiák nélkül. Ez olyan, mint a langyos víz, hosszan elviselhető, de egyszer mégis kihűl.

6. Kapcsolatfüggőség. Ilyenkor két ember benne marad egy olyan kapcsolatban, ami már nem a személyes fejlődésüket szolgálja. Ebben az esetben mindketten konzerválják a szimbiózist, ami hosszú távú kapcsolat esetén egy infantilis kapcsolati forma. Létrehoznak egy függőséget, éppen ezért félnek kilépni a félelmetesnek tűnő világba a másik nélkül. Jellemző, hogy a párjuk által definiálják magukat, nincs önálló énképük.

7. Fokozott empátia. Ebben az esetben túl megértőek és elfogadóak vagyunk, ezért nem érvényesítjük a párkapcsolatban a saját érdekeinket. Nem az a jó kapcsolat, ahol nincs vita, hanem ahol felvállalhatóak a véleménykülönbségek. A túlzott empátia alárendelődést eredményez, ami egy idő után a szexualitás megszűnésével jár.

8. Extrém szexuális elvárások. A szexuális bántalmazásnak a passzív formája. Jellemzően, az egyik fél nagy nyomást gyakorol a párjára a szexuális elvárásaival, amire a szex hárítása lesz a válasz. A szexuális együttlétből való kimenekülés a félelemre adott reakció, ami indulatossá teszi az agresszort. A bántalmazó kapcsolatból mielőbb érdemes kilépni, akár segítséggel is!

9. A szex elvonása, mint büntetés. Ha párkapcsolati sérelmek duzzasztják a lelkünket, akkor a szex megvonását a büntetés eszközeként használjuk. A kontroll igény jelenik meg ilyen módon, amit egyéb területeken nem tudunk megélni. Mondhatjuk, hogy bosszút állunk azért, mert nem ért meg minket a párunk.

10. Bizonytalanság a szexuális orientációban, a homoszexualitás vagy a leszbikusság felvállalásának nehézsége. A szexuális orientáció felvállalása sokszor évekbe telik a homoszexuális és leszbikus embereknek. A bizonytalanságukból fakadóan sokan először heteroszexuális kapcsolattal próbálkoznak, de nem működik a szexuális életük. Így, a kapcsolat számukra egy bensőséges, meghitt emberi kapcsolat lesz, amiben még rejtőzködnek, de a szex nem tud működni. Egészen addig tart ez, amíg megérik bennük az elhatározás az előbújásra „coming out”-ra.

11. Család-munka egyensúly felborulása. Ebben az esetben a munka fontossága felülírja a párkapcsolat fontosságát. Ez akkor áll elő, amikor mind időben, mind energiában a közös idővel szemben a munka élvez prioritást. Sok esetben ilyenkor a hétvége sem szent, így egyáltalán nincs idő a szexre. Marad az esti összebújás, a „kiskifli-nagykifli”, ami elhiteti a párral, hogy minden rendben van köztük.

Kérdések önmagad felé, ami segít eldönteni, hogyan tovább

Ha egy olyan kapcsolatban élsz, amelyben nincs szex, viszont lenne rá igényed, akkor két lehetőséged is van: vagy közös erővel, segítséget kérve változtattok, vagy, ha a másik fél nem partner ebben, akkor a kapcsolat megszakítása marad a másik alternatíva számodra.

Bárhogy is döntesz, a következő kérdéseket mindenképpen érdemes végiggondolni.

  1. Beszéltél már arról a párodnak, hogy neked így nem teljes az életed?
  2. Úgy érzed, hogy meghallgatásra találtak a szavaid?
  3. A párod is elmesélte az ő nehézségeit? Létrejött köztetek egy párbeszéd?
  4. Partner volt abban, hogy változzon a helyzet?
  5. Esetleg érzéketlenül viszonyult ahhoz, hogy te elmondtad a problémákat?
  6. Sírtál és ő sértődötten elvonult, netán elutasított? Egyedül érezted magad a problémáddal?
  7. Nyitottan és konstruktívan hallgatott meg?

 

Ezek a kérdések segítenek neked abban, hogy felismerd, a párod elkötelezett-e a kapcsolatotok iránt, vagy csak a jóleső kényelem tartja őt melletted. Amennyiben mindketten a közös szexuális élet visszaállítása mellett döntötök, akkor érdemes mielőbb külső segítséget kérni. Nem érdemes sokáig várakozni, hiszen minél több ideje nincs szex a kapcsolatban, annál több türelem és idő szükséges ahhoz, hogy visszatérjen.

Fotó: itt, itt és itt

Kérdésed van? Hozzászólnál?

Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!

SEGÍTS, HOGY MI IS SEGÍTHESSÜNK!

Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM

Szerző

Bibók Bea
Pszichológus, szexuálpszichológus. Három felnőtt lány édesanyja. Terápiákat tart pároknak és egyéneknek, cikkeket ír a szexualitásról és a párkapcsolatokról. Bogozza az elé tárt problémagombócokat, sportol, lekvárt főz, köt, egyfolytában tanul, mindig akar valamit. Érzékeny, aktív, nyílt energiabomba, aki folyamatosan, fáradhatatlanul fejlődni szeretne.

Pin It on Pinterest

Share This