Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink némileg átalakultak az elmúlt időszakban… Bár sokan vannak, akiket nem zavarnak, sőt, kimondottan jól érintenek a változások, azért a legtöbben mégiscsak szívásként kihívásként éljük meg ezt az időszakot. Ahogy arról már korábban is írtunk,
egyáltalán nincs azon mit csodálkozni, ha a szokásosnál fásultabbak és gyengébbek vagyunk. Az energiaszintünk drasztikus zuhanásában a ránk zúduló plusz feladatok mellett, az állapotunkra erőteljesen ható érzelmi terhek, a folyamatos bizonytalanság, aggódás és szorongás is szerepet játszik.
Teljesen érthető, ha most nem vagyunk kirobbanó formában, és az sem véletlen, ha időről időre enerváltnak, erőtlennek érezzük magunkat. Sajnos egy-egy ilyen helyzetben – hiába esne jól egy kis „kikapcs” – nem mindig tudunk pihenni. Ezekben a nehéz pillanatokban van néhány trükk, ami lendületet és erőt adhat a folytatáshoz (és ahhoz, hogy valahogy eljussunk addig a pontig, amikor végre rendesen kipihenhetjük magunkat). Lássuk, melyek ezek!
-
Táplálkozz okosan
Egy súlyosan energiavesztett állapotban kézenfekvő megoldás, ha eszünk valamit. Nagyon nem mindegy azonban, hogy ilyenkor milyen minőségű és mennyiségű tápanyagokat viszünk be a szervezetünkbe.
Sajnos a sok otthon töltött idő, és a megszokott napi rutinunk elvesztése miatt reális veszély, hogy rendszertelenül eszünk és/vagy unalmunkban „felszámoljuk” a korábban felhalmozott tartalékokat – köztük a nem feltétlenül egészséges nassolnivalókat.
Érthető, hogy büszkék vagyunk az otthon sütött kenyérre, a saját készítésű pogácsánkra, de érdemes e tekintetben is valamiféle mértéket tartani. Ha valamikor, akkor most különösen.
Az eleve kevesebb mozgás, és az ebből következően lelassult anyagcserénk mellett, a hangulatunknak és a közérzetünknek sem kedvez, ha minden alkalommal a következő adag frissen sült túrós batyuból próbálunk erőt meríteni.
Ehelyett sokkal jobb és hatékonyabb alternatíva rostban, vitaminban és ásványi anyagokban gazdag ételeket, például gyümölcsöket, vagy abból készült smoothie-kat fogyasztani, de több olyan harapnivaló is van, amely az egészségünk mellett az agyi kapacitásainkra is pozitívan hathat.
Egyes kutatások arra utalnak, hogy az Omega-3 zsírsav nagyon fontos szerepet játszhat magzati korban az idegrendszer fejlődésében, míg más vizsgálatok eredményei szerint idős korban a kognitív funkciók szinten tartásában is segíthet.
Ilyen „brain-booster”, vagyis a gondolkodási képességünket fokozó tápanyag az olajos hal, a dió, a brokkoli, az étcsokoládé és a bogyós gyümölcsök. Utóbbiak úgynevezett flavonoid antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek többek között csökkentik az oxidatív stresszt, de további számos, kifejezetten az agyműködésre gyakorolt pozitív – bár egyelőre még csak egérkísérletek keretében igazolt – hatásuk is ismert.
A bogyós gyümölcsök, így az eper, a szeder, az áfonya és a ribizli, fokozhatja az agysejtek közötti kommunikációt, és növelheti a plaszticitást, ami segíthet az új agyi kapcsolatok kialakításában – ami pozitívan hathat a tanulási képességre és a memóriára.
-
Talpáról a fejére…
Sokan egy átlagosnak nevezhető hétköznapon is irreálisan sok időt töltenek a monitor előtt, és elég nagy összeget mernék rá tenni, hogy a helyzet nem javult az utóbbi hetekben, sőt…
Az, hogy akár napi 8-10-12 órát görnyedünk a gép előtt, szintén hatással lehet az energiaszintünkre. Nem véletlen, hogy az ülőmunkát végző embereknek gyakran tanácsolják a jógát, ugyanis ez a mozgásforma nagyszerűen kompenzálhatja a mozgásszegény életmód káros hatásait.
Egy energiavesztett, fásult állapotban, amikor még egy rakat teendő tornyosul előttünk, nem biztos, hogy minden feltétel adott egy kiadós jógaórához, viszont a sokak számára ismerős fordított testhelyzetek remekül helyettesíthetik a „kitudjahányadik” kávét.
Az úgynevezett inverz pózok a többi, ugyancsak kedvező élettani hatások mellett a mentális teljesítményünk fokozásához is hozzájárulhatnak.
Dr. Robert Martin, az inverziós terápia egyik zászlóvivője szerint a fordított pózok rendszeres gyakorlására a koncentrációnk, a memóriánk mellett a megfigyelőképességünket is fejlesztheti – a gondolataink tisztábbak lesznek, a fordított testhelyzet eredményeként agyunkban fokozódó véráramlásnak köszönhetően mentálisan élénkebbek, frissebbek leszünk.
Öröm az ürümben, hogy a home office-ban amiatt sem kell aggódnunk, hogy a kollégák ferde szemmel néznek ránk, ha felpakoljuk a falra a lábunkat, felmegyünk gyertyába, vagy esetleg fejen állunk…
-
Az a bizonyos „power nap”
Sajnos sok munkahelyi kultúrában ugyancsak gyanakodva néznek azokra, akik munkaidőben szunyókálnak. Pedig, ahogy azt már korábban mi is megírtuk, a tudomány jelen állása szerint jobban járunk, ha – ahelyett, hogy órákon át üveges szemmel merednénk a monitorra – szundítunk egyet.
A délutáni szieszta a fizikai mellett, a mentális egészségünket is támogatja: a vonatkozó vizsgálatok eredményei szerint már egy rövidebb alvás is javíthatja a közérzetünket, attól éberebbek leszünk és a figyelem megtartása is jobban megy majd.
Úgy tűnik, hogy ezeket a szusszanásnyi alvásszüneteket nem véletlenül nevezzük „power nap-nek” – ha valahogy meg tudjuk teremteni a 10-15 percnyi kikapcsolódáshoz szükséges feltételeket, akkor tényleg újult erővel és jóval nagyobb lendülettel folytathatjuk a napot.
Pihenni csak pontosan, szépen…
Természetesen az összes, fent említett energetizáló tipp estében igaz, hogy – bár azok az energiaszintünk ideiglenes megnövelésével segíthetnek átlendülni a pillanatnyi holtponton – a lendületünk csak akkor fog hosszabb távon is kitartani, ha rendszeresen és következetesen szánunk időt a feltöltődésre, a kikapcsolódásra és az elegendő mennyiségű alvásra, emellett következetesen ügyelünk arra, hogy milyen minőségű táplálékot veszünk magunkhoz.
Érdemes figyelmet fordítani arra, hogy ne csak akkor nyúljunk ezekhez a stratégiákhoz, amikor baj van, hanem próbáljuk meg azokat a napi rutinunk részévé tenni.
Saját fejlesztésű önismereti programunk keretében további exkluzív tartalmainkhoz is hozzáférhetsz. Videók, filmek, önismereti gyakorlatok szívvel-lélekkel neked. MEGNÉZEM