„Az akném nem én vagyok” – Hogyan segít az acne positivity?

Szerző: | 2024. 10. 08. | Test&Lélek | Olvasási idő: 7 perc

„Elmúlik, csak igyál több vizet!”

„Kerüld a tejet!”

„Ne egyél annyi édességet!”

Amióta világ a világ, az akné kéretlen tanácsok egész garmadájának célpontja az online térben és a való életben egyaránt. (A személyes kedvencem: „Miért nem tanulsz meg rendesen arcot mosni?”) Más, krónikus (bőr)problémákhoz hasonlóan azonban az akné kialakulása sem kizárólag egyetlen tényezőn múlik. Ráadásul ha valamiben biztosak lehetünk, az az, hogy az érintettek rengeteg tippet, trükköt és kezelést kipróbáltak már, hogy javuljon a bőrük állapota. Nem csoda, hiszen az akné megjelenése nem csak nagyfokú stressz, de a magány és az elszigeteltség érzésének megéléséhez is vezethet. Ezért is fontos, és sok mással ellentétben valódi csodaszer az, ha megtanulunk elfogadással fordulni a bőrünk felé. Ebben segíthet az úgynevezett acne positivity (vagyis durva fordításban akné-pozitív hozzáállás).

acne positivity

Jájj, már megint egy pozitiviti

Egyvalamit fontos rögtön az elején tisztáznunk: az acne positivity (ahogyan a body positivity, azaz a testpozitív hozzáállás) nem azt jelenti, hogy imádnod kell az aknét, a bőrhibákat vagy bármit a testeden, amin hosszú távon szeretnél változtatni.

Ezek a mozgalmak mindössze arra hívják fel a figyelmet, hogy semmilyen vélt vagy valós probléma nem elég ok arra, hogy utáld magad, hiszen sokkal több vagy, mint a bőröd vagy a tested pillanatnyi állapota.

A pozitív viszonyulásnak része, hogy igenis vannak és lesznek napok, amikor el akarod rejteni az aknédat, nem akarsz róla tudomást venni, azt akarod, hogy tűnjön el a fenébe.

De egyben benne van az is, hogy (remélhetőleg) egyre több emberrel együtt te is elkezded elfogadni a gondolatot, hogy a bőrünk, és egyáltalán, a testünk változása egy teljesen természetes, egyetemes emberi tapasztalat, és nem tökéletesre retusált vagy filterezett arcokhoz és testekhez kell mérnünk magunkat.

Az acne positivity tehát nem egyfajta toxikus pozitivitás, ami arra próbálna rávenni, hogy bagatellizáld és tagadd magad és mások előtt is azt, amit talán a leginkább megterhelő megélni az aknéval vagy bármilyen más problémával kapcsolatban: a nehéz, magányos pillanatokat, a stresszt, a szorongást. Pontosan ez lenne ugyanis az, ami a pozitív hozzáállást toxikussá, mérgezővé tenné. Hiszen ellehetetlenítené, hogy a teljességében megélj egy folyamatot, aminek elidegeníthetetlen része a megküzdés.

Hallgasd meg a toxikus pozitivitásról szóló podcast adásunkat!

(Akné)pozitívan

Nagyon fontos, hogy akármin is szeretnél éppen változtatni, tanuld és gyakorold azt, hogy szeretettel és elfogadással fordulj saját magad felé. Ebben segíthet rengeteget az acne positivity gyakorlása.

Sok más mozgalomhoz hasonlóan az acne positivity is a közösségi oldalakon kezdett mind nagyobb és nagyobb teret nyerni. 2020-ban, a COVID lezárások és a karantén idején emberek százezreinek segített, hogy az aknéval küzdő sorstársaikkal kapcsolódva úgy érezhessék, ők is részei lehetnek egy elfogadó közösségnek.

Az aknéval való küzdelem ugyanis sokszor egy magányos tapasztalat.

Az akné megjelenése miatt úgy érezhetjük, miközben mindenki más képes tökéletes bőrképet „produkálni”, mi vagyunk azok, akik nem csinálunk valamit elég jól, és a legjobb, ha nem csak a bőrhibákat rejtjük el, hanem önmagunkat is.

A rejtőzködés azonban nem csak a mentális egészségünkre nyomja rá a bélyegét, hanem magát az aknét is súlyosbíthatja.

Stresszkörben

Akár tinédzserkori, akár (a tévhitekkel szemben szintén gyakori) felnőttkori aknéval küzdünk, a bőrünk állapota nagyban függ majd attól, hogyan kezeljük a vele járó stresszt. A bőr, és ezáltal az akné megjelenésére ugyanis nem csak genetikai, környezeti vagy életmódbeli faktorok vannak hatással, hanem olyan pszichés tényezők is, mint a már említett magány, vagy éppen a szégyen megélése, amelyek további stresszt jelenthetnek számunkra. (Erről itt, illetve itt írtunk korábban.) A kezeletlen stressz hatására pedig szinte biztosan rosszabbodást tapasztalunk majd az állapotunkban is.

Az akné-pozitív hozzáállás gyakorlása fontos eszközünk lehet a stressz kezelésében is. Ahogyan a bőrproblémákkal foglalkozó pszichoterapeuta, Matt Traube fogalmaz:

„Tudjuk, hogy a stressz bizonyos szinten negatívan hathat az aknéra. Ha szorongunk vagy aggódunk az aknénk miatt, az akné-pozitív viszonyulás segít csökkenteni a vele járó szégyen megélését. Kilépni a világba és vállalni az arcunkat mások előtt így sokkal kevésbé jelent majd stresszt – ez pedig hatással lesz magára az aknéra is.”

Előre a semlegesség felé

Az utóbbi években a bőr-, illetve akné-pozitív mozgalom mellett egyre inkább előtérbe kerül a semlegesség hangsúlyozása is. A body neutrality, azzal a testsemlegesség kapcsán mi is írtunk már arról, milyen fontos lenne a külső megjelenésünk helyett arra is fókuszálni, mi mindenre képes valójában a testünk, és mennyi mindent tesz értünk nap mint nap, sokszor anélkül, hogy észrevennénk.

Hasonló a helyzet a bőrünkkel is: ez a csodálatos szerv az elsődleges védvonalunk a külvilággal szemben. A semlegesség ennek tudatosítása mellett azt is jelenti, hogy tudatosan igyekszünk sem pozitív, sem negatív érzelmeket társítani az aktuális állapotához, és nem annak mentén építjük a saját önértékelésünket, hogy éppen mit látunk a tükörben.

Mind a bőrsemlegességben, mind az acne positivity-ben közös pont azonban, hogy az első és legfontosabb lépés az, hogy elfogadással és szeretettel forduljunk magunk felé, a bőrünk állapotától függetlenül. Csak így tudod ugyanis megadni a testednek azt a gondoskodást, amire szüksége van ahhoz, hogy a lehető legjobb élmény legyen a bőrödben lenni, és hogy testben-lélekben egészséges legyél.

A cikk a Bioderma támogatásával készült. Gondoskodj te is szeretettel a bőrödről!

Kérdésed van? Hozzászólnál?

Kommentelj a Pszichoforyou Facebook-oldalán!

SEGÍTS, HOGY MI IS SEGÍTHESSÜNK!

Úgy érzed, ezt a cikked neked írták? Ez nem véletlen! A Pszichoforyou az olvasókról szól, és az olvasóink támogatásával működik. Ha szeretnél még sok hasonló írást olvasni, támogass minket! MEGNÉZEM

Szerző

Herendi Kata
Pszichológus, szakfordító. Szeret beszélni, de hallgatni, figyelni és írni még inkább. Imádja az állatokat, az őszt, az angol nyelvet. Két dolog nem létezik számára: túl hosszú séta, és túl sok könyv – ezekből sosem elég.

Pin It on Pinterest

Share This