Ha használod a különféle közösségi oldalakat, biztosan te is észrevetted, hogy jelentős változáson mentek keresztül az elmúlt néhány évben. Egyre több az olyan tartalomgyártó, aki nem válogat az eszközökben, hogy felkeltse a figyelmedet, és kicsikarjon belőled valamiféle reakciót – ha mást nem, akár felháborodást vagy haragot. Ennek a jelenségnek az egyik legjellemzőbb példája az úgynevezett…
bővebben
“A féltékenység a szégyen és a büszkeség drámája” – Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast
“A túlzott féltékenység nem a szerelem jele, hanem a belső elbizonytalanodásé” – írja L. Stipkovits Erika Közelebb egymáshoz című könyvében. A féltékenység témáját hajlamosak vagyunk eltartani magunktól: sem a másik, de talán még önmagunk előtt sem valljuk be nyíltan, ha érintettek vagyunk benne. Pedig ahhoz, hogy ez a belső elbizonytalanodás ne mérgezze meg a kapcsolatainkat…
bővebben
„Nem a diagnózistól függ, hogy valaki el tud-e jutni a saját szabadságáig” – Kőváry Zoltán pszichológussal beszélgettünk
Kőváry Zoltán egzisztencialista szemléletű pszichológus, egyetemi tanár, rockzenész. Számos könyvet és cikket jegyez a kreativitás, a pszichobiográfiai kutatás és az egzisztenciális pszichológia témáiban. Rollo May: A létezés felfedezése – Egzisztenciális pszichológiai írások című kötet megjelenésének apropóján beszélgettünk. Ahogy olvastam az általad szerkesztett May-könyvet, az derült ki számomra, hogy az egzisztenciális pszichológia kitüntetett helyzetként tekint a…
bővebben
„A kötelékfóbia tulajdonképpen az elköteleződés elkerülése” – Interjú L. Stipkovits Erikával a kötelékfóbiáról
Manapság egyre elfogadottabb szinglinek lenni, nyitott kapcsolatban élni, kitolni a házasság, esetleg az összeköltözés idejét. Amikor pedig ennek a miértjét firtatjuk, kitérő válaszokat, megideologizált elméleteket kaphatunk, mint például, hogy a „férfi nem monogám kapcsolatra hivatott”, vagy „nem kell senkihez alkalmazkodni”. Vajon az általános jellegű magyarázatok mögött milyen tényleges okok húzódhatnak a háttérben? A kötelékfóbiáról beszélgettünk…
bővebben
A boldogság tanulható? – Interjú a pozitív pszichológiáról Dr. Nagy Henriettel
A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, jóllehet sokszor nem a legideálisabb helyen és módon keressük ezt az állapotot. A pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik a boldogság témakörével. Dr. Nagy Henriett klinikai szakpszichológussal, a Lehetnénk-e boldogabbak? és a Boldogságnapló című könyvek szerzőjével arról is beszélgettünk, hogy milyen változásokon ment keresztül az idők során ez…
bővebben
„A jól elmesélt történetek képesek a szemléletformálásra” – A gyerekszínházi előadásokról beszélgettünk Jeli Viktória dramaturggal
A színház világát gyerekként megismerni különleges élmény lehet. Kivételes világ ez, melyben a valóság egy szelete elevenedik meg előttünk olyan térben, ami maga a sejtelmesség. Az itt elmesélt értékes történetek mélyen a gyerekek lelkébe ivódhatnak, üzenetük értéket teremthet, ami maradandó hatást gyakorolhat rájuk. A Kultkikötő balatoni helyszínein elevenedik meg idén nyáron Kippkopp és Tipptopp története,…
bővebben
„A terápián a létezésünk szempontjából lényeges dolgokkal érdemes foglalkozni” – Interjú Limpár Imrével
Az önmagunk felé vezető térkép egyik kiemelt jelentőségű helyszíne a pszichológus vagy terapeuta rendelője. Van, aki messziről elkerüli ezt a „desztinációt”, vannak, akik csak betérnek egy kis időre, de sokan vannak, akik hosszabban elidőznek azon a bizonyos kanapén (ami a valóságban többnyire egy fotel). Honnan lehet tudni, hogy egyáltalán merre van dolgunk, kit és mit…
bővebben
„Valami nagy baj van velem, hogy nem örülök annak, hogy külföldre költözöm?” – A kivándorlási gyász jelenségéről
Sokan álmodoznak arról, hogy családi okból, kalandvágyból, esetleg egy stabilabb gazdasági, egzisztenciális vagy politikai helyzet reményében kivándorolnak külföldre. Vannak, akik ezt a lépést meg is teszik, és elindulnak egy olyan ismeretlen úton, ami tele van kihívással, lehetőséggel, újfajta tapasztalatokkal, örömökkel, alkalmazkodással – és veszteséggel. A cikkben azt gondoljuk át, miért jár vegyes érzésekkel a kivándorlás,…
bővebben
A titok a szégyen gyermeke – Gondolatok A titkok titkos élete című könyv kapcsán
Volt egyszer egy fiatal lány, aki a negyvenes évek elején cselédként szolgált egy arisztokrata családnál. Alig tizenkilenc évesen teherbe esett, lánya született. A faluban a lányt comtesse-nek, azaz grófnőnek csúfolták. Pletykák keltek lábra, miszerint gazdag munkaadójától pénzt kapott. A lányát a nevére vette egy férfi, aki szintén a kastélyban dolgozott. A lányból idősödő nő lett,…
bővebben
Az öndiagnózis mögött mindig ott van a fájdalom – Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast
Az elmúlt években egyre szélesebb körben váltak ismertté pszichológiával és a mentális egészséggel kapcsolatos fogalmak. Az emberek egyre tudatosabbak, egyre többen foglalkoznak önismerettel – és úgy tűnik, egyre gyakrabban ismernek magukra egy-egy pszichés probléma leírásában. A Pszichoforyou Lélekerősítő Podcast legfrissebb adásában az öndiagnosztizálás jelenségéről beszélgettünk. Az adásban említettük: Carrie Beckwith-Fellows TED előadása Kapcsolódó Pszichoforyou cikkek:…
bővebben
You must be logged in to post a comment.